Značajne količine toplotne energije se gube u periodu hladnijih mjeseci kroz nezagrijane zajedničke prostorije stambenih zgrada - kao što su potkrovlja i podrumi. Zato je jedna od najčešćih mjera koje se predlažu za poboljšanje energetskih svojstava zgrade upravo izolacija plafona prema nezagrijanom potkrovlju.
Energija nije besplatna. Svaki vlasnik stana dobija račune za grijanje, struju, plin i vodu svaki mjesec i mora platiti iz kućnog budžeta.
Sa cijenama koje kontinuirano rastu, neki vlasnici u BiH se trenutno muče s plaćanjem računa za energiju. Tokom zime, količina novca koja se potroši samo na plaćanje troškova za grijanje iznosi oko 30-40% od ukupnog budžeta. Da bi se to kontroliralo, potrebno je povećati energetsku efikasnost općenito.
Bitna količina energije za grijanje se izgubi tokom hladnijih mjeseci u nezagrijanim zajedničkim prostorijama stambenih zgrada kao što su potkrovlje i prizemlje.
Zato je izolacija plafona prema nezagrijanom krovu jedna od najčešćih predloženih mjera za poboljšanje energetske djelotvornosti zgrade. To je način da se postigne značajno niža potrošnja električne energije i smanje troškovi dok istovremeno raste osjećaj ugode u zgradi.
Važan parametar je indikator termalnog kapaciteta materijala izražen u vrijednosti U ili koeficijentu ukupnog prijenosa energije. Taj faktor je izražen u W/m2K i jako je koristan za izračunavanje ukupnog gubitka energije u godini. Svaki grad je isto odabrao parametar stupnja sati u Kh (kelvin sati). U Sarajevu je ta vrijednost 54000 Kh. Stavljanje mineralne vune dužine 10 cm na gornju stranu krova prema nezagrijanom potkrovlju će smanjiti vrijednost U na ovom dijelu kompleksa.
Primjer intervencije: Stambena zgrada u Tuzli
Mjera: Izolacija plafona prema nezagrijanom potkrovlju
Trenutna situacija: Ukupno područje nezagrijanog područja plafona sastoji se od dva dijela
Plafon prema nezagrijanom potkrovlju koji je napravljeno od betona debljine 12 cm, žbuke cementa od 4,5 cm i 2 cm tervola i 1 sloja žbuke debljine 1 cm (U = 1,748 W/m2K);
Ravni krov na kojem se može hodati napravljen od betona debljine 15 cm, perlit betona od 17 cm, 2 cm hidroizolacije, žbuke cementa debljine 3 cm i sloja šljunka debljine 6 cm (U = ,911W/m2K)
Opis mjere:
Stavljanje 10 cm mineralne vune na gornju stranu plafona prema nezagrijanom potkrovlju, što će smanjiti vrijednost U na ovom dijelu kompleksa na 0,296 W/m2K.
Ukupno područje izolacije krova iznosi 394,25 m² (prema Propisima o certifikaciji energije, maksimalna dozvoljena vrijednost za ovaj tip gradnje je 0,30 W/m2K).
Izračun uštede (ENSI® EAB Software)
Ušteda: 26,61 kWh/m² godišnje
∙ 1569,00 m² = 41755 kWh godišnje
Trenutna cijena energije za grijanje (6 mjeseci) je 1,74 KM/m2 ili 0,076204 KM / kWh
Ukupni trenutni troškovi za grijanje su: 1569 m2 x 1,74 KM/m2 x 6 mjeseci = 16 380,36 KM
Nove cijene za energiju nakon implementiranja EE mjera i dogovora sa centralnim grijanjem d.d. je 0,0702 KM/kWh. Novi ukupni godišnji trošak za grijanje bi bio: 1569 m2 x (137 kWh/m2–26,61kWh/m2) x 0,0702 KM / kWh = 12 158,77 KM.
Termalna izolacija u potkrovlju korištenjem kompaktnog termalnog fasadnog sistema je koštala 5,50 KM/m2; prema tome, investicija je bila 2170 KM.
Investicija: 2 170 KM (vidi tabelu dole)
Neto ušteda: 4 221,59 KM godišnje
Razmišljate li o poboljšanju udobnosti svog doma kako biste isti učinili energetski efikasnijim, a i uštedjeli nešto novca u tom procesu? Onda je jedna od najvažnijih odluka koju morate donijeti je odabir energetski efikasne renovacije.
U mnogim zgradama, potrošnja energije je mnogo veća nego što je potrebno za održavanje željene razine udobnosti. Takve zgrade imaju velike potencijale za uštedu energije. Stoga, jedna od predloženih mjera energetske efikasnosti je postavljanje pojedinačnih brojila za potrošnju.
Ako su vaši prozori stari i u lošem stanju, gubite oko 20% energije za grijanje svaki dan kroz curenja i praznine oko prozorskih okvira. To utječe ne samo na vaš račun za energiju, nego i na ugodnost življenja.
Izolacija poda je naročito važna, jer pod čuva vaš dom toplim tokom hladnijih mjeseci i sprječava curenje energije koja vas košta značajne količine novca u računima za energiju.
U ovom dijelu možete pročitati opis mogućih modela financiranja mjera energetske efikasnosti, kao i opsežne informacije o kreditima, zajmovima, kantonalnim i općinskim subvencijama i povratu uloženih sredstava kroz buduću štednju.
Mjerenje najvažnijih parametara kao što su unutarnje temperature, protok zraka, kapacitet i slično treba provesti kako za pojednostavljeni tako i za detaljni energetski pregled.