Značajna količina toplotne energije (više od 20%) se izgubi tokom hladnijih mjeseci preko krova.
Gubitak toplote:
Krov: 22%
Prozori (ventilacija): 13%
Prizemlje: 15%
Vanjski zidovi: 30%
Prozori: 20%
Postoje dva glavna tipa potencijalnih intervencija za krov. Najjednostavnija intervencija za ravan krov je ravan krov prekriven šljunkom. Iznad materijala s termalnom izolacijom se postavi sloj geotekstila i sloj šljunka. Košta oko 50-60 KM/m2 i s obzirom da toplota prirodno ide gore prema višim spratovima može biti vrlo bitna intervencija takođe.
Druga mjera je instalacija slojeva izolacije ispod krova. U tom slučaju troškovi su slični onima za zidove po kvadratnom metru.
Primjer intervencije: Stambena zgrada u Živinicama
Mjera: Popravak običnog krova i hidroizolacija
Zgrada ima ravan krov na kojem se ne može hodati s lošom termalnom izolacijom, koja propušta u nekim dijelovima. Instalirano je 5 cm tervol mineralne vune kao termalna izolacija, ali vlaži i ne funkcionira kako bi trebalo. Dvije varijante se smatraju dijelom popravke ravnog krova i hidroizolacije:
- varijanta 1 – popravak zadnjeg hidroizolacijskog sloja sa ”crnom” izolacijom i
- varijanta 2 – termalna zaštita i popravak zadnjeg hidroizolacijskog sloja sa PVC izolacijom.
Nakon konsultacija udruge vlasnika i sastanka sa stanarima, odlučeno je da se odabere prva verzija i zato će se uložiti određena svota za pravljenje termalne zaštite i popravke zadnjeg hidroizolacijskog sloja. Popravak zadnjeg hidroizolacijskog sloja se može smatrati kao popratna obaveza jer mora biti postavljen nakon što je završena termalna izolacija.
Izračun uštede:
Ušteda električne energije: 20,80 kWh/m²a
F 2.570,61 m2 = 53.468,69 kWh/a
f 0,04 KM/kWh = 2.138,75 KM/a
Investicija: 6.853,78 KM
Neto ušteda: 2.138,75 KM godišnje
Vrijeme povrata: 3,2 godine