Inače u zgradama bez pojedinačnih brojila za potrošnju postoji podstanica za grijanje sa mjeračem koji mjeri potrošnju električne energije za grijanje u cijeloj zgradi. Stanari u takvim zgradama imaju vrlo slabu kontrolu za nadgledanje svoje pojedinačne potrošnje.
U praksi se često desi da se, nakon implementiranja mjera za energetsku efikasnost, potrošnja električne energije smanji na očekivani nivo kako se to izračuna provjerom električne energije i ostaje nepromijenjena na ovom nivou neko vrijeme. Međutim, iskustvo iz nekoliko završenih projekata pokazuje da potrošnja počne opet rasti nakon nekoliko godina. Pet godina nakon implementacije mjera, potrošnja se u nekim zgradama vrati na nivo na kojem je bila prije implementacije mjera za energetsku efikasnost. Kako bi se izbjeglo nešto takvo, potrebno je mudro i konzistentno upravljati električnom energijom.
Pokazalo se da je nadgledanje potrošnje radi upravljanja električnom energijom jako koristan program – ne samo nakon implementacije mjera za energetsku efikasnost, već i kroz život zgrade.
Iskustvo pokazuje da samo nadgledanjem potrošnje mogu biti postignute uštede od 5 do 15% ako se reagira odmah nakon što se uoči bilo kakva devijacija.
Međutim, kako biste pravilno nadgledali i izračunali svoju pojedinačnu potrošnju električne energije i kontrolirali količinu energije za grijanje koju Vaše pojedinačno kućanstvo koristi, presudno je instalirati pojedinačna brojila za potrošnju.
Nadalje, odredbe člana 35, stava 1 Zakona o zaštiti potrošača u BiH (,,Službene novine BiH br: 25/6”) navodi da bi prodaja električne energije (struja, grijanje, plin itd) i vode potrošačima trebala biti izračunata na osnovu realne potrošnje i očitavanja na brojilu. Stav 2 istog člana određuje da ako prodaja nije izračunata na osnovu realnog očitavanja na brojilu i na zahtjev potrošača, opskrbljivač mora opskrbiti potrošača besplatno za usluge za električnu energiju navedene u stavu 1 istog članka i instalirati brojila o trošku opskrbljivača.
Primjer intervencije: Stambena zgrada u Tuzli
Mjera: Postavljanje pojedinačnih brojila za potrošnju
Dodavanje brojila za potrošnju za svaki stan bi pokazalo precizno potrošnju električne energije za svako kućanstvo. U praksi, uvođenje ovih mjera je dovelo do uštede za 10% od trenutne potrošnje električne energije.
Cijena brojila za potrošnju je 700 KM po stanu.
Izračun uštede:
Ukupna potrošnja električne energije za cijelu zgradu u 2012. je: 216270 kWh
Potrošnja električne energije po stanu veličine 33m2 : 4548,70 kWh
Potrošnja električne energije po stanu veličine 39m2: 5375,74 kWh
Cijena za grijanje: 0,076204 KM/kWh
Godišnja ušteda:
Godišnja ušteda za stan veličine 33m2: 4548,70 x 0,10 x 0,076204 =34,66 KM
Godišnja ušteda za stan veličine 39m2: 5375,74 x 0,10 x 0,076204 =40,97 KM
Minimalni period:
Minimalni period za isplativost za stan veličine 33m2 je 20,20 godina
Minimalni period za isplativost za stan veličine 39m2 je 17,09 years